Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att som medlem i ICA-förbundet bedriva detaljhandelsrörelse med dagligvaror och annan därmed förenlig verksamhet.
| 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 134 347 | 129 081 | 126 246 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 9 517 | 11 579 | 11 052 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 9 671 | 11 940 | 11 208 |
| Årets resultat (tkr) | 7 514 | 6 159 | 6 354 |
| Summa tillgångar (tkr) | 25 756 | 30 101 | 38 448 |
| Antal anställda | 27 | 27 | 26 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 134 347 | 129 081 | 126 246 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 9 517 | 11 579 | 11 052 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 9 671 | 11 940 | 11 208 |
| Årets resultat (tkr) | 7 514 | 6 159 | 6 354 |
| TILLGÅNGAR | 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 7 809 | 8 393 | 7 906 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 17 947 | 21 708 | 30 542 |
| Tillgångar (tkr) | 25 756 | 30 101 | 38 448 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 13 595 | 11 081 | 9 922 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 1 994 | 2 013 | 1 845 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 10 167 | 17 006 | 26 682 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 25 756 | 30 101 | 38 448 |
| 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 732 | 713 | 709 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 12 328 | 11 469 | 11 309 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 4 889 | 4 590 | 4 139 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 8 500 | 5 000 | 5 000 |
| 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 27 | 27 | 26 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 4 976 | 4 781 | 4 856 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 665 | 621 | 621 |
| Vinstmarginal | 7.1% | 9.0% | 8.8% |
| Soliditet | 58.4% | 41.6% | 29.3% |
| Kassalikviditet | 156.0% | 115.7% | 106.9% |
Östmarksgatan Livs AB ingår i en koncern med 2 bolag. Koncernmoderbolag är Ants Creek Holding AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-08.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att som medlem i ICA-förbundet bedriva detaljhandelsrörelse med dagligvaror och annan därmed förenlig verksamhet.